نکات حقوقی

چگونه اعسار را رد کنیم؟⭐【سال1403】⚖️

رد اعسار یک اصطلاح حقوقی است. در این مقاله می‌ خواهیم به شما بگوییم که چگونه اعسار را رد کنیم و اطلاعات زیادی در این مورد در اختیار شما قرار دهیم. در واقع اعسار ادعایی است که نشان می‌ دهد که فرد، تمکن مالی کافی ندارد. هنگامی که از یک شخص شکایت می‌ شود و آن شخص در آن زمان تمکن مالی کافی ندارد، یک دادخواست مطرح می‌کند و ادعا می‌ کند که امکان مالی کافی ندارد. وقتی که چنین حالتی پیش می‌ آید ممکن است که شخصی که از آن فرد شکایت کرده بخواهد بداند که چگونه می‌ تواند درخواست اعسار را رد کند. به این منظور می‌ توانید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا با نحوه رد اعصار به خوبی آشنا شوید.

اعسار چیست؟

کلمه اعسار در مراجع قضایی: کلمه اعسار در مراجع قضایی به معنی شرایط مالی نا مناسب و یا نداشتن امکان مالی می‌ باشد. در واقع اعسار کلمه‌ ای است که به مال و دارایی فرد اشاره دارد. از این کلمه هنگامی استفاده می‌ شود که فرد توانایی پرداخت پول برای برای کارهای دادگاهی و قضایی که به خاطر شکایت‌ افراد دیگر محکوم به پرداخت آن شده است را ندارد. بنابراین در این زمان از کلمه اعسار برای این شخص استفاده می‌ شود.

کلمه اعسار در کارهای حقوقی: کلمه اعسار که در اصطلاح حقوقی مناسب زمانی است که فرد مال و دارایی دارد اما شرایط کنونی او مناسب نیست و نمی‌ تواند از اموال و دارایی‌ های خود استفاده کند. بنابراین در این زمان شخص دچار اعسار است و توانایی پرداخت هزینه‌ هایش را ندارد.

خوب است با این موضوع آشنایی داشته باشید که هنگامی که شخص در دادگاه و یا شورای حل اختلاف ملتزم شده است که مبلغی را به شخصی پرداخت کند اما در آن زمان نمی تواند این حکم را اجرا کند باید از مراجع مربوطه درخواست اعسار نماید.

فرد معسر: همان گونه که برای شما توضیح دادیم اعسار به معنی این است که فردی توانایی پرداخت هزینه‌ هایی که به پرداخت آن محکوم شده را نداشته باشد. پس با عنایت به این توضیحات باید گفت که فردی هم که درخواست اعسار دارد را در اصطلاح قضایی معسر می‌ نامند. در واقع معسر به معنی شخصی است که قادر به پرداخت دیون خود و هزینه‌ های دادرسی نیست. در این وضعیت باید گفت که این شخص حتی قادر نیست که برای خود وکیل بگیرد و یا دعاوی خود را در محضر دادگاه ارائه کند. پس در این زمان این موضوع نیز مطرح می‌ شود که این شخص قادر نیست که جرایم مالی و بدهکاری های خود را بپردازد.

اعصار چیست؟

اعسار چند دسته است؟

اعسار دارای دو دسته است. در ادامه این دو دسته را به خوبی برای شما مشخص می‌ کنیم.

اعسار نسبت به هزینه دادرسی: اگر که یک شخص قادر نباشد که بدهی دادرسی و یا وکیلش را بپردازد به غیر از درخواستی که دارد،  یک دادخواست دیگر تنظیم می‌ کند. شخص در این دادخواست اعلام عدم استطاعت مالی برای پرداخت بدهی می‌ کند. زمانی که شخص این دادخواست را ارائه می‌ دهد لازم است که به دادگاه اثبات کند که ادعایش حقیقت دارد. به همین خاطر نیاز است دو نفر در مورد صحت و سقم این موضوع گواهی دهند. این دو شخص باید که گواهی شهادتی که فرد معسر تنظیم کرده است را امضا کنند. آن ها باید به طور کامل اطلاعات خودشان را شرح دهند. سپس باید شرایط مالی و زندگی معسر را نیز کاملا توضیح دهند و در پایان استشهاد را امضا کنند.

اعسار نسبت به محکوم‌ به پرداخت: اگر که شخصی محکوم‌ به پرداخت مالی شود و ملزم باشد که حتما آن را بپردازد، اما در آن زمان هزینه پرداخت آن مال را نداشته باشد به آن شخص محکوم به می‌ گویند. حالا اگر که آن شخص ثابت کند که معسر است لازم است که بدهی و جریمه های خود را به صورت قسطی به شاکی پرداخت کند.

این نکته را اشاره کنیم که در بعضی از موارد ممکن است که شخص محکوم، به کذب مدعی شود که تمکن مالی کافی را ندارد و خود را معسر معرفی می‌ کند. وقتی که این وضعیت پیش می‌ آید شخص شاکی لایحه رد اعسار را به دادگاه تقدیم می‌ کند. و با این کار ادعای شخص معسر را رد می‌ کند. که البته برای رد اعسار لازم است که حتماً شواهد کافی داشت که در ادامه توضیح می‌ دهیم که چگونه اعسار را رد کنیم.

چگونه اعسار را رد کنیم؟

از سری پرسش‌ هایی که که برای برخی از افراد پیش می‌ آید این است که چگونه اعسار را رد کنیم؟ در جواب این پرسش لازم است که به این مورد اشاره کنیم که اگر که قصد رد اعسار دارید، حتماً باید این را بدانید که ادعای عدم اعسار باید به وسیله دادگاه محرز شود. در صورت عدم اثبات ادعا قاضی نمی‌ تواند حکم به رد اعسار کند.

برای رد اعسار لازم است که محکوم له (یعنی شخص شاکی) به محضر دادگاه ثابت کند شخصی که ادعای اعسار دارد توانایی مالی کافی برای پرداخت بدهی خود را دارد و آن شخص دروغگو است. صرفا صحبت لفظی برای این که قاضی دادگاه متوجه فرد کاذب شود کافی نیست. برای رد اعسار، لازم است که شاکی مدارکی که به وسیله آن اثبات می‌ شود محکوم، توانایی مالی کافی دارد را به دادگاه ارئه کند. اگر که این ادعا در محضر دادگاه محرز شود، لازم است که محکوم تمام هزینه‌ ها را به شاکی بپردازد. لازم به ذکر است اگر که دروغ محکوم در دادگاه محرز شود لازم است که او به غیر از پرداخت هزینه‌ ها به خاطر ادعای کذبش مجازات شود.

لازم است یدانید که که دعوی اعسار از طرف محکوم له مطرح می شود. گفتنی است که این دعوی از سری دعاوی غیر مالی محسوب می‌ شود. اگر که دادگاه برای این دعوی حکمی را ابلاغ کند محکوم به و یا محکوم له  قادر خواهند بود که دوباره درخواست خود را مطرح کنند و درخواست تجدید نظر  کنند.

عنایت داشته باشید که شرایط شخص معسر در حکم ابلاغی تاثیر زیادی دارد. یعنی اگر شرایط مالی شخص به گونه‌ ای باشد که بتواند هزینه را به صورت ماهانه پرداخت کند، قاضی حکم می‌ کند که او هزینه را به صورت قسط بندی به محکوم له پرداخت کند.

چگونه اعسار را رد کنیم؟

رد اعسار مهریه

یکی از لایحه‌ های رد اعسار مهمی که دادگاه خانواده مطرح می‌ شود لایحه رد اعسار مهریه است. در واقع طرح لایحه رد اعسار مهریه هنگامی است که زن قصد دریافت مهریه را دارد و مرد توانایی پرداخت مهریه را ندارد. اگر که مرد قادر به پرداخت مهریه نباشد، می‌ تواند با عنایت به موارد قانونی یک لایحه برای دادگاه تنظیم و آن را در دادگاه مطرح کند. در واقع مرد در این لایحه مطرح می‌ کند که توانایی باز پرداخت مهریه به همسر خود را ندارد.

اگر که این ادعا در دادگاه مطرح شود لازم است که مرد استشهادی تنظیم کند و شاهدین ادعای مرد را تایید و امضا کنند. با تنظیم استشهاد، دادگاه آن را بررسی می‌ کند. اگر که ادعای اعسار مرد مورد قبول دادگاه واقع شود، دادگاه رای به معسر بودن او می‌ دهد. اگر مرد معسر معرفی شود، مهریه برای زن قسط بندی می‌ شود.

خیلی از موارد مرد به دروغ ادعا کرده که معسر است. در این زمان لازم است که زن ادعای رد اعسار کند. به این منظور زن، برای رد اعسار باید یک لایحه تنظیم و در آن ثابت کند که مرد توانایی مالی کافی دارد. در این لایحه باید اسناد و اطلاعات و مدارک کافی به خوبی درج شود. پس از ارائه این لایحه، دادگاه مدارک و اسناد را به طور کامل بررسی و پس از آن رای خود را ابلاغ می‌ کند. در صورتی که رد اعسار توسط قاضی قبول شود، لازم است که مرد مهریه را به صورت تمام و کمال به زن پرداخت کند. در واقع اگر ادعای مرد کذب باشد، علاوه بر پرداخت مهریه لازم است که مجازات شود.

دلایل اعسار و رد اعسار

خیلی از افراد وجود دارند که به خاطر این که قصد پرداخت بدهی‌ های خود را به خواهان ندارند و می‌خواهند از این دین و مسئولیت فرار کنند از قوانین اعسار سو استفاده می‌ کنند. قانون هم این وضع را پیش بینی کرده است. و برای حمایت از محکوم له مراکز قضایی و مراکز اجرایی را مکلف کرده‌ که به تقاضای خواهان مبنی بر این که شخص دارای تمکن مالی است به خوبی جواب دهند. قانون آن ها را موظف کرده که اموال و دارایی‌ های محکوم را شناسایی و در نهایت محکوم را به پرداخت هزینه به خواهان ملزم نمایند.

یک تبصره درباره این موضوع در قانون موجود است که در این تبصره گفته می‌ شود که اگر که شخص محکوم یعنی شخصی که ملزم به پرداخت هزینه است، ادعا کند که توانایی مالی کافی ندارد و معسر است، شخص محکوم له یعنی خواهان می تواند دارایی‌ هایی که شخص محکوم دارد را به محضر دادگاه معرفی کند.

اگر که طبق اطلاعات به دست آمده از شرایط مالی محکوم، محرز شود که او شرایط مالی خوبی برای پرداخت هزینه و اجرای حکم دارد اما با این وجود اموال و دارایی‌ های خود را به دادگاه و دستگاه‌ های اجرایی اعلام نکرده و یا این که در زمان درخواست اعسار تمکن مالی کافی را نداشته اما بعد از مدتی محکوم تمکن مالی خود را به دست آورده اما این موضوع را به دادگاه ارائه نداده است؛ دادگاه برای این شخص مجازاتی در نظر می‌ گیرد. اول این که محکوم باید تمام بدهی خود را به محکوم له پرداخت کند و دوم این که دادگاه او را به حبس تعزیری درجه 7 که مدت زمان آن سه ماه و یک روز تا شش ماه است محکوم می‌ کند.

دلایل رد اعسار

مجازات ادعای اعسار کذب

برخی از افراد که محکوم به پرداخت جزای نقدی هستند، ادعایی مبنی بر معسر بودن خود به محضر دادگاه ارئه می‌ دهند. در این حالت ممکن است که ادعای محکوم در محضر دادگاه به اثبات نرسد. یا این که آن شخص ادعای کذب کرده باشد. در این مواقع دادگاه هم درخواست اعصار او را نمی‌ پذیرد. اگر که ادعای اعسار رد شود، دادگاه آن شخص را محکوم به باز پرداخت مبلغ رسیدگی به درخواست اعسار می‌ کند. البته در گذشته شخص محکوم موظف بود که به جز بازپرداخت بدهی، هزینه‌ های معمول و حق وکیل را دو برابر بپردازد. اما اکنون این قانون دیگر وجود ندارد و شخص فقط ملزم به پرداخت بدهی به مبلغ اصلی است.

اگر که تخلفاتی که در زیر برای شما مشخص کرده‌ ایم، توسط کسی که ادعای اعسار کرده باشد انجام بگیرد مجازات او حبس خواهد بود.

  • بعد از ابلاغ حکم اعسار دادگاه پی ببرد که محکوم ادعای کذب برای معسر شدن داشته است.
  • بعد از قبول کردن اعسار محکوم، دادگاه به این موضوع پی ببرد که افراد شاهد به دروغ شهادت داده‌ اند. اگر این گونه باشد شاهدان هم مشمول مجازات می‌ شوند.
  • پس از این که دادگاه به معسر بودن شخص حکم کرد، معسر بعد از مدتی توانایی مالی خود را به دست آورده اما با این وجود تمکن مالی خود را اعلام نکرده باشد.
  • یک فرد دیگر به همراه شخص معسر با هم تبانی کنند و این ادعای کذب را داشته باشند که طلبکار او هستند. در این زمان فردی که ادعای کذب کرده که طلبکار می‌ باشد به همراه محکوم، هر دو مجازات حبس دریافت می‌ کنند.

کلام آخر

در این مقاله به خوبی برای شما توضیح دادیم که چگونه اعسار را رد کنیم. همچنین اطلاعات جامع و کاملی برای رد اعسار در اختیار شما قرار دادیم. امیدواریم که این اطلاعات برای شما مفید واقع شود. در حقیقت باید گفت که متاسفانه بعضی از محکومین از قانون سو استفاده می کنند. آن ها برای فرار از پرداخت هزینه‌ ها و جریمه‌ هایی که به گردنشان است درخواست اعسار می‌ کنند. در این شرایط شخص شاکی باید لایحه‌ ای برای رد اعسار به محضر دادگاه ارائه کند. سپس به وسیله این لایحه بتواند طلب خود را از شاکی دریافت کند. اگر که رد اعسار توسط دادگاه پذیرفته شود، شخص محکوم باید تمام طلب شاکی را باز پس دهد. علاوه بر این دادگاه برای او مجازاتی در نظر می‌ گیرد. برای هر گونه انتقاد و پیشنهاد به سایت وکیل تو مراجعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

زهرا سلگی

سلام من زهرا سلگی، دانشجوی ترم چهارم رشته حقوق هستم. بسیار علاقه مندم؛ مباحث حقوقی را که در حال یادگیری آن هستم، با شما عزیزان به اشتراک بگذارم تا به اطلاعات عمومی افراد در این زمینه کمک کرده باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 1 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا