وکیل

لیست دادگاه های مشهد❤️【سال1403】⚖️

هر شهری از کشور ما دارای مراجع قضایی به منظور ارائه خدمات حقوقی است. دادگاه ها عملکردی تحت نظر دادسرا ها داشته و هر یک قابلیت پوش دهی چندین شعبه را دارند. هر یک از این شعبه ها دارای رئیس و البته منشی، مستشار و غیره هستند. این که دادگاه ها دارای چه تنوعی باشند، وابسته به موضوع کار حقوقی شما دارد. در این مطلب قصد داریم برای عزیزان ساکن شهر مشهد، درباره لیست دادگاه های مشهد برای شما توضیحات کاملی ارائه دهیم. اگر شما هم قصد دریافت خدمات حقوقی در این شهر را دارید، این مطلب برای شماست.

دلیل اهمیت مراجعه به دادگاه ها

اگر درباره مراجع قضایی و اماکن حقوقی شنیده باشید، احتمالا بارها نام جایی به نام دادگاه به گوشتان خورده است. همانطور که اشاره شد این نهاد حقوقی تحت نظر دادسرا فعالیت می کند. دادگاه وظیفه دارد از طریق راه های قانونی به تحقق عدالت پرداخته و به اختلافات رسیدگی کند.

قاضی دادگاه مسئول بررسی پرونده ها و تحقق عدالت است. حال سوالی که در اینجا پیش می آید این است که قاضی عادل کیست؟ قاضی عادل فردی است که با توجه به اسناد و مدارک موجود و ارائه شده و همچنین علم خود با عدالت رفتار کرده و حکم صادر کند. اما نکته مهم اینجاست که دادگاه ها دارای انواع مختلفی هستند. در ادامه درباره انواع دادگاه در مشهد برای شما صحبت خواهیم کرد.

دلیل اهمیت مراجعه به دادگاه ها

انواع دادگاه های مشهد

دادگاه های مشهد به دو نوع عمومی و اختصاصی تقسیم می شوند. در ادامه برای شما خواهیم گفت که هر یک از این انواع دادگاه دارای چه ویژگی هایی هستند. با ما همراه باشید.

دادگاه‌های عمومی:

در لیست دادگاه های مشهد شاهد انواعی از این مکان های حقوقی به نام دادگاه های عمومی هستیم. این پرونده ها مطابق صلاحیت و شایستگی که دارند، موظف به رسیدگی به انواع پرونده های حقوقی و کیفری هستند. اما در صورتی که پرونده مورد نظر، برای بررسی شدن، نیاز به دادگاه های اختصاصی داشته باشند، دیگر نمی توان انتظار این را داشت که این دادگاه ها به این قضیه ورود کنند. دادگاه ها و یا همان مراجع رسیدگی عمومی دارای دو دسته زیر هستند:

  • دادگاه های عمومی نخستین: این پرونده ها موظف هستند که پرونده ها را در سطوح اولیه و ابتدایی بررسی کنند.
  • دادگاه های عمومی تجدیدنظر: این دادگاه ها درصورتی که پرونده در دادگاه های عمومی به نتیجه نرسد به قضیه ورود می کنند.

دادگاه‌های اختصاصی:

این دادگاه ها قانونا برای رسیدگی به موضوعات خاصی دارای مجوز هستند. به بیان بهتر شعبه های این دادگاه ها تنها مشغول فعالیت در زمینه های مختلفی هستند. حال باید بدانید که خود دادگاه های اختصاصی دارای انواع مختلفی هستند:

  • دسته اول دادگاه هایی مانند دادگاه انقلاب، دادگاه نظامی و یا دیوان عدالت اداری هستند که هر یک بخشی از تشکیلات اداری تلقی می شوند. برای پیش رفتن امور در این دادگاه ها نیاز است که وکیل دیوان عدالت اداری به خوبی پرونده را پیگیری کند.
  • اما دسته دوم شامل دادگاه هایی است که از تشکیلات قضایی بیرون هستند. از این مراجعه قانونی می توان به عنوان نقطه مقابل دادگاه های عمومی یاد کرد. چرا که در جایگاه رسیدگی به هیچ پرونده ای نیستند. مگر اینکه طبق امر تصویب کننده قانون محاکمه خاصی برگزار شود.

لیست دادگاه های مشهد

مجتمع قضایی شهید مطهری

مجتمع قضایی شهید مطهری

نوبت به معرفی دومین مورد از موارد ذکر شده در لیست دادگاه های مشهد می رسد. همانطور که می دانید هر یک از این مراجع قضایی اقدام به ورود در پرونده های خاصی می کنند. این را بدانید که مجتمع قضایی شهید مطهری یا همان شفا صلاحیت ورود به پرونده های مربوط به مشکلات خانوادگی را دارا است. برای نمونه می توان به دعاوی مربوط به حضانت، نفقه، مهریه و غیره اشاره کرد.

آدرس: مشهد مقدس، بلوار شفا، نبش کوچه شفا 30

دادگاه تجدید نظر خراسان رضوی

دادگاه تجدید نظر خراسان رضوی

حتما می دانید که یکی از شناخته شده ترین نقاط مشهد مقدس، کوه سنگی است. دادگاه تجدید نظر خراسان رضوی نیز درست در این منطقه واقع شده است. در صورتی که بعد از صدور رای در دادگاه، به این رای اعتراضی شود، این مرجع قانونی وظیفه دارد به این اعتراض رسیدگی کند. به بیان بهتر پرونده ها برای رسیدگی مجدد به این مکان ارسال می شود.

آدرس: مشهد مقدس، خیابان کوهسنگی، میدان الندشت، پشت دادگاه انقلاب

مجتمع قضایی ثامن مشهد

مجتمع قضایی ثامن مشهد

همانطور که گفتیم هر یک از دادگاه های سطح شهر ممکن است طیفی از پرونده ها را برای رسیدگی تقبل کنند. یکی از مراجعی که در جایگاه رسیدگی به انواعی از پرونده های عمومی و کیفری است، مجتمع قضایی ثامن مشهد حرم مطهر می باشد. کلانتری های بسیاری را می توان یافت که تحت پوشش این نهاد قانونی فعالیت می کنند.

آدرس: مشهد مقدس، ابتدای خیابان نواب صفری، رو به روی پیرپالان دورز

مجتمع قضایی شهید هاشمی نژاد مشهد

مجتمع قضایی شهید هاشمی نژاد مشهد

در بین موارد مهم موجود در لیست دادگاه های مشهد، نباید از مجتمع قضایی شهید هاشمی نژاد هم چشم پوشی کرد. این مرجع قضایی نیز صلاحیت لازم برای ورود به انواعی از پرونده های کیفری و مربوط به شکایت های گوناگون را دارا است.

آدرس: مشهد مقدس، خیابان گاراژدارها، حدافاصل کوچه های 27 و 29

اختیارات دیوان عدالت اداری چیست؟

طبق آنچه که ماده 159 قانون اساسی جمهوری اسلامی شرح می دهد، دادگستری به عنوان مرجع رسمی رسیدگی به شکایات تلقی می شود. دادگاه هایی که در شهر مشهد و یا سایر شهر ها فعال هستند، در موضوعات مختلف می توانند به شکایات مردم رسیدگی کنند. برای نمونه می توان به موضوعات کیفری، اداری، انتظامی و غیره اشاره کرد. از جمله اختیارات دیوار عدالت اداری، می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • بررسی شکایات صورت گرفته توسط پرسنل اداری در رابطه ضایع شدن و از بین رفتن حقوق استخدامی آن ها
  • بررسی شکایات اشخاص حقیقی و حقوقی از اقدامات واحدهای دولتی و همچنین تصمیمات و عملکرد آن ها در خصوص انجام وظایف هر کدام از این افراد
  • بررسی آرای صادر شده از مراجع قضایی اختصاصی، به عبارت ساده تر، زمانی که در مراجع اداری رایی صادر شده باشد که مورد اعتراض واقع شده و قابل تجدید نظر و بررسی مجدد باشد، برای تجدید نظر به دیوان عدالت کشور ارجاع داده می شود.
  • بررسی و رسیدگی به شکایت‌های مربوط به آیین ‌نامه ‌ها و  تصویب‌ نامه‌ ها و دیگر مقررات و نظامات دولتی و شهرداری که مخالف با قانون و یا شرع و خارج از محدوده اختیارات قوه مجریه ایجاد شده است.
  • رسیدگی کردن به شکایت ‌هایی که از اقدامات و تصمیمات ماموران قسمت های دولتی، سازمان ‌های دولتی و وزارتخانه‌ ها ایجاد شده است. ماموران وظیفه دارند به طور دقیق و کامل امور ارباب رجوع را انجام دهند. همچنین مردم می ‌توانند در صورت مشاهده تخلفات برای شکایت به دیوان عدالت اداری مراجعه کنند.
اختیارات دیوان عدالت اداری چیست؟

حوزه های فعالیت دایره سرپرستی دادسرای عمومی و مجتمع قضایی ولایت

در بخش های قبل لیست دادگاه های مشهد را ارائه دادیم، حال خوب است بدانید که دایره سرپرستی دادسرای عمومی تمامی مجتمع های قضایی مشهد مقدس را تحت پوشش خود دارد. به بیان بهتر این دایره سرپرستی وظیفه دارد که به تمامی مجتمع های قضایی نظارت کند. در صورتی که قصد دارید به این مرجع بسیار مهم مراجعه کنید، به خیابان مدرس مشهد مقدس بروید.

مجتمع قضایی ولایت، نیز به عنوان یک نهاد قانونی فعال در حوزه تجدیدنظر فعالیت می کند. مجتمع قضایی ولایت مشهد در جایگاه رسیدگی به انواعی از شکایات است. پرونده های کیفری بعد از آنکه طرع دعوی اعلام شد، در صورتی که نیاز به تجدیدنظر داشته باشند، به این نهاد مهم ارجاع داده می شوند.

کلام آخر

در این مطلب لیست دادگاه های مشهد را به همراه اختیارات هر کدام و البته آدرس هر یک خدمت شما عزیزان شرح دادیم. هر دادگاهی اختیارات خود را از نظر قضایی داشته و به پرونده های خاصی ورود می کند. برای آشنایی شما عزیزان مشهدی در علاوه بر معرفی دادگاه ها، به معرفی کلانتری های تحت پوشش آن ها نیز پرداختیم. امیدواریم با خواندن این مطلب به خوبی درباره دادگاه های مشهد شناخت کافی پیدا کرده باشید. از این که ما را تا انتهای این مطلب از سایت وکیل تو با ما همراه بودید از شما بسیار ممنونیم.

5/5 - (2 امتیاز)

رقیه فتاحی

سلام رقیه فتاحی هستم، فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر. از سال 1398 تولید محتوا و نویسندگی تحت وب را شروع کردم و در حال حاضر نویسنده مسائل حقوقی تحت وب هستم. هدف من تولید محتوای یونیک و موثر برای سایت وکیل تو است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا